bitcoinmi-ethereum-mu

Geride bıraktığımız yılın Eylül ayında aldığı karar doğrultusunda Çin, Bitcoin borsalarının Çin’deki faaliyetlerini durdurmuştu. Çin hükümetinin aldığı karar ise BTCC China, Huobi ve OKCoin’in ülke sınırları içerisinde erişime engellenmesi ve bu 3 borsanın kapatılmasıydı. Bitcoin ticaretinde önemli bir yüzdeyi Çin oluşturuyor. Bu borsaları ülke sınırları içinde kapatmasıyla global piyasa ya yara açtı ve Bitcoin gözle görülür bir şekilde değer kaybetmeye başladı. İnsanların aklında onlarca soru işareti oluşmasının sebebi ise tam olarak bu.

Çinli yatırımcılar hükümet tarafından yapılan operasyonların durmasından itibaren yatırımlarını Hong Kong üzerinden devam ettirmeye başladılar. Çinli yatırımcılar 1000 doların altında harcama yaparak yasal olarak işletme kurmaya başladı ve işletme kurduktan sonra da doğal olarak ticari banka hesabı açmaya hak kazandılar. Durum böyle olunca işlemler yasal yoldan yapıldığı için deyim yerindeyse hükümet eli kolu bağlı bir vaziyette kaldı ve gidişata müdahalede bulunamadılar. Bugün tekrar Hong Kong’da markalaşan 3 borsa BTCC, Huobi Pro ve OKEx isimleriyle yeniden faaliyete geçtiler. Yasal düzenlemelerle ise bu 3 borsadan kullanıcıların yasal olarak tekrar işlem yapması sağlandı.

ÇİN HÜKÜMETİ DURUMUN FARKINDA

Her ne kadar borsalarda ve yatırımcıların tarafında işler yolunda gidiyor olsa da hükümet yasağın delindiğini görüyor ancak direkt olarak yatırımcılara ve borsalara müdahale edemiyor. Tüm işlemlerini yasal yollardan halleden yatırımcılar ve borsalar yaptıkları hamlenin karşılığını alıyorlar. Ayrı olarak kripto para piyasasına sosyal medyanın devleri de kısıtlama getirdi ve ödemeleri Bitcoin üzerinden almayı durdurdu. Çin bunda ne kadar etkilidir bilinmiyor ama doğal olarak insanların aklına bu tür yaptırımlar sonucu bu kararların alınmış olabileceği de geliyor. Önümüzde ki günlerde Çin hükümeti tarafından tekrar bir yasa getirilmesi bekleniyor ancak bu yasa ne kadar kabul edilebilir olacak aşikar.

2012 yılından beri kripto para sistemleriyle ilgilenen birisi olarak diyorum ki kesinlikle altcoinlere yatırım yapmalı . Ana coinler malesef artık fazla kazandırmıyor.

Mert diyorki.. EN İYİ YORUM

GÜNCELLEME: Çin bitcoin yasağını genişletebileceğini duyurdu.

Generic placeholder image

Tuur Demeester

2021 Yılında Bir Bitcoin'i 100 Bin dolara bulmak zor olacak gibi görünüyor. Elbetteki düşüş çıkışlar olacak ama 100 bin doları göreceğiz.

Yorumlar / 3

 1. Generic placeholder image
  Ahmet
  Cevap Yaz

  çin yüzünden herkes battı.

 2. Generic placeholder image
  Erdal
  Cevap Yaz

  bu yasak bilinçli yapıldı silkeleme için yakında tekrar yükselicek.

 3. Generic placeholder image
  Mahir
  Cevap Yaz

  iyi olmuş balon patlıyor.