Ultimate magazine theme for WordPress.

Bitcoin Gerçek Dünyaya Giriş Yaptı!

32.975

Dünyanın en büyük ikinci danışmanlık şirketi olan ve şirketlere hem finans hemde mali konularda danışmanlık hizmeti veren PwC, bugün yaptığı açıklamada bundan sonra hizmetlerinin karşılığı olarak bitcoin ile ödemeleri gerçekleştireceklerini duyurdu. Bu kararın verilmesinin hemen ardından yeni bir haber daha geldi. Bu habere göre de Bitcoin dünyanın en büyük vadeli işlemler borsası CME ve rakibi CBOE`de 18 Aralık`tan itibaren resmen işlem görmeye başlayacak.

Dünyanın en büyük dijital para birimi olan Bitcoin 10 bin dolar civarında yürümeye devam ederken, bugün devrim niteliğinde iki karar açıklandı. Bu kararlar ile Bitcoin artık sanal dünyada kalmaktan çıkarak gerçek dünyaya ciddi bir şekilde de adım atmış oldu.

DÖRT BÜYÜKTEN İKİNCİSİ BITCOIN 

Alınan kararlardan ilki dünyanın en büyük ikinci finansal danışmanlık şirketinden geldi. Dünyanın en büyük dört danışmanlık şirketi içinde bulunan İngiltere merkezli PwC, vereceği danışmanlık hizmetleri karşılığında bitcoin ile yapılacak ödemeleri kabul edeceğini duyurdu.

PwC’nin Asya-Pasifik Başkanı Raymund Chao tarafından yapılan açıklamada, “Hayata geçirdiğimiz bu karar PwC olarak yeni teknolojileri nasıl önemsediğimizi ve yenilikçi iş modellerini nasıl hayata geçirdiğimizi gösteriyor.” dedi.

Geride bıraktığımız günlerde 11 bin doları aşarak tarihi bir rekor daha kıran Bitcoin, her geçen gün dünyanın önde gelen şirketleri tarafından dikkatle takip ediliyor ve bu büyük şirketlerin ilgisini çekiyor.

PwC, aralarında Deloitte, EY ve KPMG’nin de yer aldığı “dört büyük” olarak bilinen danışmanlık şirketlerinden biri olup grup içerisinde en büyük ikinci şirket.

Şirketlerin mali tablolarının denetimini yapan, vergi ve mali hukuk, kurumsal finans ve mali danışmanlık hizmetleri sunan PwC’nin, bundan sonra hizmetlerini bitcoin ile yapacak olması bu sanal para birimine olan güvenin artışının da bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

BITCOIN ARTIK RESMEN ABD BORSASINDA

Bitcoin’in geleceğini çok ciddi birşekilde etkileyen bir diğer gelişme de ABD’den geldi.

ABD türev regülatörü, dünyanın en büyük vadeli işlemler borsası CME ve rakibi olan CBOE’de  Bitcoin vadelilerinin işlem görmesine ABD borsasında izin verdi.

Yapılan açıklamaya göre CME, Bitcoin vadelilerini 18 Aralık’ta işleme açacak.

Bitcoin şu sıralar günlük bazda yüzde 9,67 artışla 10 bin 480 dolardan, en büyük ikinci dijital para birimi olan Ethereum yüzde 8,83 artışla 452 dolardan, Litecoin ise yüzde 12,97 artışla 91,79 dolardan işlem görüyor.

TÜRKİYE’DE HENÜZ SERMAYE PİYASASINDA ve KANUN KAPSAMINDA DEĞİL

Öte yandan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), aracı kurumlara üzerinden gönderdiği Genel Mektup’ta Bitcoin ve benzeri sanal paraların fark kontratı işlemlerine konu olup olmayacağı, sanal paralara  dayalı türev araçlara yönelik müşterilere hizmet verilip verilmeyeceği hakkında kurula muhtelif aracı kurumlar tarafından görüş taleplerinin iletildiği  bildirildi.

Genel Mektup’ta söz konusu taleplerin görüşüldüğü kurulun 27 Kasım  2017 tarih ve 43 sayılı toplantısında sanal para birimleri ile ilgili olarak  Türkiye’de bir düzenleme veya tanımlama bulunmadığı ve Sermaye Piyasası Kanunu  kapsamında yer alan türev araçlara dayanak teşkil edebilecek unsurlar içerisinde  sanal para birimlerinin bulunmadığı dikkate alınarak, bu aşamada müşterilere  yönelik sanal para birimlerine dayalı spot veya türev işlemler yapılmaması  gerektiği hususunda  bildirimde bulunulmasına karar verildiği belirtildi.

3 Yorumlar
  1. elif diyor

    çıkış yapması da hızlı olacak gibi duruyor

  2. Anıl diyor

    Türkiye yakında buna bir yasa getirir merak etmeyin. Ama yasa nasıl bir yasa olacak hep beraber görücez

  3. selim diyor

    yatak odama kadar girdi yatarken bile takip ediyorum fiyatları pc hep açık daha neremize girecek 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.