Ultimate magazine theme for WordPress.

Bitcoin İçin Din İşleri Yüksel Kurulu Toplanıyor!

39.438

Sanal para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, dün itibari ile tarihinde ilk kez 10 bin doları geçti. Din İşleri Yüksek Kurulu, kara para işlemini öne sürerek ve çeşitli spekülasyonlara açık olmasını öne sürerek, ”Almak ve satmak şu durumda dinen uygun değildir” dedi. Din işleri Yüksek Kurulu bugün Bitcoin’i görüşmek için bir araya geliyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu vatandaşlardan gelen sorulara yanıt verdi. Bir vatandaşın sorduğu ”Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” sorusunu yanıtlayan fetva uzmanları, sanal paranın arkasında herhangi bir finansal merkez olmadığına ve kullanıcılar arasında doğrudan yapılan alışveriş olduğuna dikkat çekerek her kullanıcı için kriptolanmış(şifrelenmiş) para birimi olduğunu belirtti.

‘GEREKÇESİYLE’ AÇIKLANACAK

 

Din işleri Yüksek Kurulu, Başkan Ekrem Keleş eşliğinde mutlaka her çarşamba günü toplanıyor. Din İşleri Yüksek Kurulunun bugün yapacağı görüşmede Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paralar her açısıyla Kurulda ele alınacak.

Diyanet kaynakları, ”Sanal para konusu toplantıda gündeme gelecektir. Bizim yaptığımız kurul toplantılarında bu tür muhtelif konular mutlak olarak ele alınır ve son haliyle karar verilir, gerekçeleri ile karar açıklanır” dedi.

40 BİN DOLARA ÇIKAR

Fortress Hedge Fonu’nun eski yöneticisi Michael Novogratz, ”Bitcoin önümüzdeki 13 ay içerisinde şuan ki değerinin 4 katına çıkabilir” şeklinde yorum yaptı. Bitcoin’in fiyatı 2018’in sonuna kadar kolaylıkla 40bin dolar civarına çıkabileceğine değinen Novogratz, Bitcoin’in en büyük rakibi olan Ethereum sanal para biriminin de 2018 sonuna kadar fiyatını üçe katlayabileceğini söyledi. Sanal para birimlerinin toplam piyasa değerinin 304 milyar dolara kadar çıktığını belirten Novogratz, ”Bu rakamın 2018’in sonuna kadar 2 trilyon dolara yaklaşması kaçınılmaz” diye konuştu.

ÇÖKÜŞ İHTİMALİ YÜKSEK

Finans haberleri sitesi MarketWatch’un köşe yazarlarından Mark Hulbert, Bincoin’in yılbaşından bu zamana kadar fiyatını arttırarak 10 bin doları geçmesi durumuna istinaden yakın zamanda çöküş ihtimalinin yüzde 80’in üzerinden olduğunu açıkladı. Hulbert, EMTIA fiyatlarının yakın zamanda aşırı derecede yükseldiğini fakat bunu takip eden 2 yıl içinde de %40’lık düşme olduğunu hatırlattı. Hulbert, Bitcoin’in son iki yılda yüzde 2 bin 500’lük yükselişinin çöküşünün habercisi olduğunu belirtti.

 

3 Yorumlar
  1. elif diyor

    bence komedi. diyanet ile bu olayın ne alakası var anlamadım

  2. Cihan diyor

    Tamamen saçmalık. Bırakmıyorlar ki insanlar 3-5 avantajlı olsun para kazansın. Hayır yani benim anlamadığım hırsızlık yok, haram yok insanlar kendi paralarıyla yatırım yapıyorlar bunun yanında emek veriyorlar din işlerinin toplanıp bu konuyu görüşmeleri tamamen rezillik. Başka işi gücü kalmadı bunların heralde

  3. ahmet diyor

    diyanetin başka işi kalmadımı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.